Najważniejsze wskazówki, jak wspinać się jak zawodowiec

Wspinaczka to jeden z najbardziej zabawnych i wymagających sportów. Ale jak każda inna aktywność, wspinaczka ma swój udział w wyzwaniach. Istnieje kilka sposobów na poprawę swoich umiejętności wspinaczkowych, ale osiągnięcie tego celu wymaga czasu i cierpliwości. Dlatego przygotowaliśmy 5 wskazówek, jak wspinać się jak zawodowiec. Jeśli jesteś nowy w świecie wspinaczki halowej, perspektywa chwytania się niewygodnych uchwytów, wtykania palców do kieszeni i skakania ze sztucznych ścian może wydawać się przytłaczająca. Jednak gdy już przyzwyczaisz się do niezwykłego wrażenia bycia zawieszonym do góry nogami lub chodzenia bokiem po wąskich półkach, przekonasz się, że wspinaczka jest całkiem przystępna - nawet jeśli nie jesteś naturalnym sportowcem.

Rozgrzewka i rozciąganie przed wspinaczką

Zanim jeszcze podejdziesz do ściany, powinieneś się rozgrzać i rozciągnąć. Najlepiej zacząć od ćwiczeń cardio - podskoków, biegu w miejscu lub nawet kilku zestawów schodów, a następnie dynamicznego rozciągania. Gdy nabierzesz doświadczenia i będziesz w stanie pokonywać bardziej wymagające trasy, możesz dodać do swojej rozgrzewki rozciąganie statyczne. Ważne jest również nawodnienie organizmu przed wspinaczką, zwłaszcza jeśli przebywasz na zewnątrz w letnim upale lub w pomieszczeniach zamkniętych, w których panuje duża wilgotność. Oprócz odwodnienia możesz doświadczyć skurczów mięśni, dlatego pamiętaj o piciu dużej ilości wody przed i w trakcie sesji wspinaczkowej. W miarę możliwości upewnij się, że jesteś dobrze odżywiony, ponieważ to, co jesz, ma duży wpływ na Twój poziom energii.

Trenuj chwyt za pomocą uchwytów na palce

Jednym z najbardziej pomijanych aspektów wspinaczki jest siła chwytu. Posiadanie silnego i mocnego chwytu nie tylko pomoże ci uniknąć kontuzji, ale także sprawi, że będziesz wspinać się po trudniejszych drogach z mniejszym wysiłkiem. Niestety, nie da się zbudować silnego chwytu w ciągu jednej nocy, ale jest kilka rzeczy, które można zrobić w międzyczasie. Jednym z najlepszych sposobów budowania siły chwytu jest używanie uchwytów na palce. Są to małe, podręczne urządzenia, które zapewniają różny poziom oporu. Innym sposobem na ćwiczenie chwytu jest zwisanie z drążka. Dobrym miejscem do rozpoczęcia ćwiczeń są drążki równoległe - znajdują się one w większości siłowni. Jeśli masz wykupiony karnet na siłownię, prawdopodobnie masz do nich dostęp. Jeśli nie masz członkostwa w siłowni, nadal możesz ćwiczyć siłę chwytu w domu, choć być może będziesz musiał zastąpić czymś drążki równoległe.

Użyj drążka do podciągania, by trenować siłę chwytu

Świetnym sposobem na jeszcze większe wzmocnienie chwytu jest wykonywanie podciągnięć. Podciąganie to także fantastyczne ćwiczenie na górne partie ciała, więc jest to dobry wybór, jeśli chcesz wzmocnić się jako wspinacz. Jeśli jesteś początkującym użytkownikiem tego ćwiczenia, może ono na początku stanowić dla Ciebie pewne wyzwanie, ponieważ Twoje ciało nie jest przyzwyczajone do tego ruchu. Aby ułatwić sobie podciąganie się, możesz użyć krzesła, aby się podnieść i ułatwić ruch. Gdy będziesz w stanie wykonać więcej podciągnięć, możesz zdjąć krzesło. Jeśli nie jesteś w stanie robić podciągnięć ze względu na poziom swojej siły, istnieją inne sposoby na wzmocnienie chwytu. Jedną z alternatyw jest podciąganie z neutralnym uchwytem. W tym ćwiczeniu ręce są ułożone równolegle do drążka, a nie pronująco (naprzeciwko siebie). Ta odmiana kładzie większy nacisk na siłę uchwytu i jest dobrym początkiem, jeśli nie masz jeszcze siły, by robić podciągnięcia.